piątek, 4 września 2015

Yaeba- wykrzywione zęby są ok!

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego większa część Japonek ma takie zęby?Ciężko byłoby stworzyć jedną, akceptowaną przez wszystkich ludzi z całego świata definicję "piękna". Różnorakie modele kulturowe i łączące się z nimi doktryny piękna, urozmaicają nas jako cywilizację. W Japonii od lat funkcjonuje cała masa różnego rodzaju zwyczajów, które mieszkańcy Europy odbierają jako inne, odmienne, egzotyczne. Od kilku lat tamtejsze gabinety stomatologiczne oferują usługę „tsuke yaeba”, czyli "podwójny ząb" bądź "krzywe zęby", która polega na założeniu nakładki imitującej krzywe zęby. Cały zabieg kosztuje ok. 400 $, spytacie po co? Japończycy  w różne sposoby przejawiają swoją młodość, w tym imitację zgryzu jak u dziecka, co dla nas, Europejczyków może wydawać się dziwne. Japonki z wampirzymi zębami uważane są za atrakcyjne, słodkie oraz urocze!

Jak widać, Hollywoodzki uśmiech to przeżytek!

Okazało się, iż dość duży udział w kreowaniu owej mody ma jedna z klinik stomatologicznych, a mianowicie Pure Cure, tokijski gabinet stomatologiczny, na którego czele stoi dentysta Taro Masuoka (pionier zabiegów obejmujących m.in. mocowanie nakładek nazębnych). Sam Taro wyznaje nam, że to właśnie on  wskrzesił zespół muzyczny TYB48. Mind If I Bite? (Czy mogę ugryźć?)- tak nazywa się pierwsza płyta trzech piosenkarek, które specjalizują się w muzyce środka, ale teksty są atypowe.Dlaczego? Chyba wystarczy, że napiszę Wam, iż promują niedoskonałości zgryzu.

Właśnie to, było strzałem w 10! Obecnie do Taro Masuoka oraz wielu konkurujących, między sobą, gabinetów stomatologicznych przychodzi dziennie setki tokijskich nastolatek, pragnących  teeth liftingu.

"Tseuke-yaeba zajmują się już japońscy socjolodzy. Tłumaczą ten fenomen kryzysem gospodarczym w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy mają niską samoocenę, a gdy patrzą na perfekcyjnie wyglądające uzębienie kobiet. Kobietom tym w dodatku mają zapewnić utrzymanie. W efekcie popadają w jeszcze większą depresję. Poza tym wyostrzone zęby wyglądają seksi. Kobieta wamp to coś co odpowiada zapotrzebowaniu japońskich mężczyzn." 

Sami oceńcie, czy Wam się to podoba? Ciekawa jestem Waszych opinii na owy temat. :D


25 komentarzy:

 1. Ojej... Mnie osobiście krzywe zęby przerażają, a co do samego dentysty to jakoś ta niska samoocena i bieda w kraju nie przeszkadza mu trzepać grubej kasy na czymś absurdalnym... No ale jak sama mówisz , różnice kulturowe to coś co ma ogromne znaczenie w życiu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również nie byłabym w stanie sprawić sobie takiej "przyjemności". :D

   Usuń
 2. Znowu ta japonia i japończycy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tego trochę nie rozumiem... Cóż, może wcześniej nie zauważyłam tego na zdjęciach przedstawiających Japończyków? Pewnie tak. Hmm... Średnio mi się to podoba. Ja sama od roku prostuję zęby, nie tylko aby ładnie wyglądać, lecz również, aby trochę poprawić moją wymowę poszczególnych głosek. Serio, nie wiedziałam, że Japończycy wolą odwrotnie. Dobrze, to wracam do nadrabiania poprzednich postów~! ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie podobają mi się krzywe zęby. Bardzo zwracam na to uwagę u innych osób. Parę dni temu sama miałam zdejmowany aparat ortodontyczny, bo chciałam idealnie prostych ząbków ;)) Dlatego nie wyobrażam sobie że teraz miałabym iść do gabinetu i poprosić o tak drogą nakładę żeby znowu mieć brzydkie :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem to lekka przesada, choć rozumiem doskonale, że każdy kraj ma swoje wyobrażenie piękna. Mimo to nie podobają mi się krzywe zęby, ja sama mam takie same, jak na zdjęciach i trochę się tego wstydzę. Nie wyobrażam sobie, że Japonki robią to sobie specjalnie, żeby 'ładnie wyglądać'. Ja tam nie widzę w tym nic fajnego ;)

  Ciekawy blog. Obserwuję <3
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zapomnijmy, że każda kultura jest inna, ale przyznam, że niektórym osobom to pasuje! :D

   Usuń
 6. U niektórych krzywe zęby, nie powiem, mogą wyglądać naprawdę uroczo, ale bez przesady :)
  Btw, bardzo ciekawy post, dużo informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obecnie walczę z wyprostowaniem swoich zębów, więc kompletnie nie rozumiem dlaczego Japonki celowo wykrzywiają sobie zęby >__< Nie podoba mi się to ani trochę. :|
  Post jak zawsze ciekawy, czekam na kolejne.
  I sorki, ze nie komentuje każdego, ale rozumiesz... szkoła.
  Pozdrawiam ~^ ^

  OdpowiedzUsuń
 8. Osobiście uważam proste zęby za sztuczne. Takie końskie zęby, przerażające. Nie podobają mi się AŻ tak krzywe zębuszki, ale lekko krzywe uważam za ładniejsze od prostych. Nie kojarzą mi się jakoś one dobrze. Nie rozumiem jednak po co je tak krzywić, ani dlaczego aż tak wszyscy szaleją za końskim zgryzem. \(o-o)/?

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm... Co kraj, to obyczaj :D Ja osobiście jestem już przy końcu noszenia aparatu ortodontycznego na dole, na górze mam już zdjęty, ale szczerze mówiąc, nieszczególnie mnie obchodzi, czy ktoś ma krzywe zęby czy nie. Aparat ortodontyczny nie jest zbyt komfortowy, więc dobrze rozumiem osoby, które nie chcą się decydować na to rozwiązanie. Nie mogę jednak powiedzieć, że rozumiem osoby, które "na siłę" próbują mieć krzywe zęby - wydaje mi się, że ani to specjalnie ładne, ani specjalnie komfortowe, tak nosić nakładki na zębach. Ale to w końcu Japonia XD ほぼ別世界

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jednej strony to urocze, ale z drugiej... jak ktoś to robi sobie specjalnie, to zakrawa na lekkie okaleczanie się. A czasami takie wady jeszcze bardziej postępują - wiem po sobie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hah,właśnie natrafiłam na ten artykuł :). Cóż, sama mam takiego zęba i ciągle uważałam to za wadę, rozważałam aparat itd. I wtedy poznałam chińskiego kolegę, który był wręcz oburzony, że chcę coś z tym zrobić. Powiedział "to jest świetne, kocie, masz tygrysiego zęba, każdy takiego chce mieć!"... I wtedy nabrałam większego dystansu do całej sytuacji. Myślę, że czasem za bardzo gonimy za ideałem...który okazuje się nie być ideałem tysiąc kilometrów dalej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie uważam, żeby krzywe zęby były ładne, słodkie itd. Sama miałam krzywe uzębienie, co niezmiernie mnie irytowało. Teraz noszę aparat, żeby mieć wyprostowane i z tego jestem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida