wtorek, 29 września 2015

Chiune Sugihara ( 杉原千畝) i UNESCO?

Chiune Sugihara 杉原千畝 (ur. 1 stycznia 1900 roku, zm. lipiec 1986) to japoński dyplomata. Powodem zostania nim było udzielanie pomocy kilku tysięcy Żydom (chyba 6 000), którzy uciekali z terytorium Litwy podczas okupacji przez Armię czerwoną w czerwcu 1940 roku oraz przed formalną aneksją Litwy przez ZSRR (3 sierpnia 1940)  i likwidacją konsulatu Cesarstwa Japonii w Kownie, gdzie pełnił funkcję konsula. Mimo, że Chiune został zmuszony do opuszczenia służby w roku 1947, jego poczynania zostały docenione w Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu.

No i do czego dążę? Ano do tego, że w czwartek Japonia wytypowała swoich kandydatów do programu UNESCO.  "Japonia złoży wniosek w marcu 2016 roku do ONZ – wydziału ds. Oświaty, Nauki i Kultury." Na liście znajdują się również 3 kamienne pomniki w prefekturze Gumna z VII oraz VIII wieku. Jeden z nich jest najstarszym, kamiennym zabytkiem w Japonii! :)


Myślę, że temu Panu również poświęcę pościk. Dawajcie znać w komentarzach, czy jesteście za. :)

6 komentarzy:

  1. Jasne :)) Ja chłonę każdą japońską wiedzę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tam bardzo lubię historię, zwłaszcza dotyczących różnych osobowości :)
    Ps. Bardzo bym chciała przeczytać u Ciebie o ''dniu dojrzałości'' w poszczególnych krajach Azji. W Japonii o ile dobrze pamiętam, pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat i dzień ten nazywa się Seijinshiki. A jak jest w innych azjatyckich krajach? :DD

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida