poniedziałek, 21 września 2015

Mini Daruma, Kareu, Maneki Neko ... ? O co chodzi?

Kochani, dzisiaj przedstawię Wam kolekcję miniaturek jaką otrzymałam w prezencie od ZanshinPoznacie znaczenie, funkcje oraz cele owych tworów. W poście zawita trochę mitologii (coś, co Was bardzo interesuje). Mam nadzieję, że post przypadnie Wam do gustu. Czekam na Wasze komentarze z opinią. ;)



1. ŻABA  (KAERU), symbolizuje powracające szczęście, ponieważ kaeru oznacza również wracać. Często możemy spotkać Japończyka, który trzyma ową figurkę w .... portfelu moi Drodzy. Oznacza to, że ma nadzieję, iż jego wydane pieniądze powrócą. 蛙 to idealny prezent dla osób, które kochają podróżować, aby zawsze spokojnie, szczęśliwie wracali do domu.

2. SOWA 梟, 福来郎 (FUKUROU). Z czym kojarzy nam się sowa? Z mądrością, bystrością, inteligencją? I tak też jest w Japonii. Ową figurkę przeważnie wręcza się uczniom oraz studentom, aby dodawała otuchy i odwagi. Co ciekawe to sowy w KKW strzegą pieniążków i to do nich odkłada się swoje oszczędności.

3. Daruma (jap. 達磨 )- "wańka-wstańska" - pękate figurki przypominają buddyjskiego mnicha. Prawdziwa postać Darumy uosabia bowiem determinację, ale również poświęcenie, dyscyplinę i cierpliwość. Charakterystyczny kształt figurek powoduje, że są one cięższe u podstawy przez co zawsze wracają do pozycji pionowej. Zgodnie z powiedzeniem “Choćbyś siedem razy upadał, podnieś się po raz ósmy“. Wiele osób decyduje się na kupno Darumy wraz z nadejściem Nowego Roku.

Kolor darumy wybieramy w zależności od celu, jaki chcemy zdobyć: czerwony kolor – oznacza odwagę i powodzenie. Chroni przed chorobami i zapewnia dłuższe życie. Przynosi szczęście w biznesie oraz domu; białe darumy pomagają w zadawaniu egzaminów poprzez utrzymanie czystości umysłu. Zielone – pomagają w nauce; żółte oraz złote – wróżą sukces, pieniądze, spokój, bezpieczeństwo oraz powodzenie! Czarne – dają pieniądze i chronią przed złymi duchami.

4. Maneki-neko 招き猫- "zapraszający kot" - jedna z popularniejszych figurek, która możemy spotkać w niemalże każdy japońskim domu, sklepie czy szkole. Często jest on prezentem na specjalne okazje. Owy kotek jest symbolem szczęścia. Znajdziemy je w wersji czarnej mającej za zadanie odpędzać złe duchy. Złotej, która ma przynosić bogactwo, a także białej, zielonej, a nawet różowej, co symbolizuje miłość!


5. SIEDMIU BOGÓW SZCZĘŚCIA (七福神)
Kult siedmiorga bóstw szczęścia (shichi fukujin) upowszechnił się w Japonii w okresie Muromachi (1338-1573) z przekonania, że modlitwa o pomyślność do większej liczby bóstw przyniesie pewniejszy rezultat. Do siódemki wspaniałych zaliczają się:
Benten – bogini przynosząca powodzenie w miłości, pomyślność w sprawach związanych ze sztuką czy muzyką oraz dobre zbiory.
Bishamonten – niezwyciężony wojownik, czczony dawniej zwłaszcza przez samurajów.
Daikokuten – bóstwo zapewniające pomyślność i stojące na straży domostwa, na wizerunkach odznaczające się wielkimi uszami (tzw. uszami szczęścia).
Ebisu – bóg szczęścia, a także opiekun rybaków, rolników, handlarzy czy rzemieślników; jedyne shintoistyczne bóstwo w grupie.
Fukurokuju – mędrzec taoistyczny, przedstawiany z charakterystyczną łysą głową w kształcie tykwy.
Hotei – wiecznie uśmiechnięty i niedbale odziany mistrz zen.
Jurōjin – mędrzec taoistyczny, zapewniający przede wszystkim długowieczność.
Figurki bogów szczęścia często przedstawiane są razem płynące na tzw. statku skarbów (takarabune).
(Owy punkt pozwoliłam użyczyć od Japonia-online, ponieważ fajnie i skrótowo to opisali! :D)



Tak przedstawiają się urocze mini figurki od Zanshin, jeśli jesteście zainteresowani kupnem tych cudeniek zapraszam Was do sklepu: KLIK! Kupujcie, bo się opłaca, a schodzą jak ciepłe bułeczki! :)
Mam nadzieję, że pościk przypadł Wam do gustu! :) Zapraszam do komentowania bloga! Dawajcie znać w komentarzach!



18 komentarzy:

  1. Ojjj będę musiała :D są przesłodkie :))) mam w swojej głowie wizję całej kolekcji - mam nawet taki domek-ramkę na ścianie :)) Uwielbiam opowieści o bóstwach i talizmanach :))) Świetny post! :)) Chcę jeszcze info o talizmanach :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojej, figurki są genialne! Chciałabym wszystkie xD

    OdpowiedzUsuń
  3. Śliczne :3 male jest piękne jak to powiadają :))

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam takie figurki, są prześliczne. Moją ulubioną jest oczywiście Maneki neko, chociaż reszta też jest piękna. No i jak zwykle dowiedziałam się czegoś nowego, bo nie znałam wcześniej Sowy i Bogów Szczęścia ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Idealny prezent, zwłaszcza dla studentki japonistyki.;D

    OdpowiedzUsuń
  6. MANEKI-NEKO neko neko neko nekooooo

    OdpowiedzUsuń
  7. Śliczne figurki :-) :-) Też chce takie :-) :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. coraz gorsze i nudniejsze te wpisy....

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida