sobota, 26 marca 2016

Sakura-zensen, czyli front kwitnienia wiśni.

Jak doskonale wiemy od niedawna Japonia okraszona jest iście pięknymi kolorami we wszelakich odcieniach bieli i różu. To nic innego jak Hanami! Dlatego właśnie dzisiejszy post będzie o wiśni.

Sakura (桜) - to ozdobne drzewka wiśniowe, które cieszą się dużą popularnością w Japonii. Są one nieodłącznym i rozpoznawalnym symbolem, który oznacza ulotność i piękno. Występuje w powieściach, na obrazach, kimonach i innych elementach dekoracyjnych. Sakura to również imię żeńskie, tytuły wielu piosenek a także kojarzona jest z samurajem.  
Posiada wiele odmian, ale tą najbardziej popularną jest Somei Yoshino (nazwa pochodzi od dawnej wioski Somei - obecnie dzielnica Tokyo o nazwie Toshima) - jej kwiaty mają kolor blady o lekkim zabarwieniu pudrowego różu. Utrzymują się około tygodnia, po tym czasie, za nim rozwiną się liście płatki opadają.. Stąd też wrażenie, że drzewa są całe białe. 

Innymi również pokaźnymi odmianami są:
- Yae-zakura - posiada ogromne kwiaty z różowymi płatkami.
- Shidare-zakura - tzw. "płacząca wiśnia". Jej łodygi opadają na dół. Coś podobnego do naszej wierzby płaczącej. 

HANAMI to wieloletnia tradycja podziwiania oraz piknikowania wśród kwitnących kwiatów wiśnie oraz śliwy. Mówi się, że ową celebrację rozpoczęto w okresie Nara (710-794) - wtedy to, podziwiano tylko kwiaty Ume (śliwy). Okres Heian (794-1185) dopiero zapoczątkował kwitnięcie wiśni. Hanami=Sakura. Od tego czasu zarówno waka jak haiku kojarzone były tylko z wiśniami. Wtedy jeszcze popularne było to tylko na dworze cesarskim, później zaś wśród samurajów i na samym końcu zachwycać się mogli również tym pięknem zwykli ludzie (okres Edo). Owy okres Japończycy spędzali pod drzewami sakury oraz ume pijąc sake, spożywając posiłki i bawiąc się w gronie bliskich. 
Co roku Japońska Agencja Meteorologiczna prognozuje okres kwitnięcia wiśni. Zaczynając od Okinawy, która początkuje jeden z piękniejszych okresów, i kończąc na... Hokkaido. Chyba Was tą informacją nie zaskoczyłam, co? ;> Kronika Nihon Shoki (日本 書 紀) mówi, że już w III wieku naszej ery odbywały się festiwale. 

Kwiaty wiśni w Japonii możemy znaleźć wszędzie. Czy to szkoła, czy miejsce pracy, czy dom, czy park - bez różnicy. 

Sakura kojarzona jest z chmurami, ponieważ rozkwita masowo w pokaźnym efekcie. Są aspektem japońskiej tradycji, która jest często związana z Buddyzmem. Symbolizują ulotność, piękno, zmienność, śmiertelność. Często Sakure możemy spotkać w anime, mandze, opowieściach, na spektaklach muzycznych etc. (jak już wyżej wspomniałam). Podczas II WŚ Sakura malowana była wykorzystywana do motywowania Japończyków oraz wskrzeszania u nich nacjonalizmu i militaryzmu. 


CIEKAWOSTKA: W 1912 roku Japonia podarowała USA ponad 3000 drzewek wiśniowych na znak umocnienie ich relacji oraz przyjaźni. Owe drzewa możemy spotkać w Waszyngtonie. 

Post się spodobał? Koniecznie dajcie znać! :D

4 komentarze:

 1. Świetny wpis! Uwielbiam zdjęcia kwitnących kwiatów wiśni i w przyszłości chciałabym zobaczyć je na żywo ^^

  Zapraszam Na Mojego Bloga Sakurakotoo

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekny rozdzial jak i zdjecia kwitnacych kwiatow wisni. Chciapabym kiedys zovaczyc je na zywo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jesuuu chce kiedyś jechać do Japonii w okresie kiedy wszytstkie te kwiaty będą kwitnąć *o* <3 to jest cudowne

  moonskillx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida