wtorek, 16 lutego 2016

„Obalanie stereotypu „made in China” - czyli znane chińskie oraz tajwańskie marki na ryku zachodnim”

Chińskie marki

Od wielu lat chińskie produkty były kojarzone ze złą jakością i niską ceną. Często są one synonimem  tandety a napis „made in China” budzi niepokój. Za sprawą zalewających Europe sieci chińskich sklepów z tanimi produktami, ale niespełniającymi standardów rynku zachodniego w społeczeństwie utkwiło przekonanie iż Chiny specjalizują się wyłącznie w taniej, masowej produkcji lub też nieudolnym kopiowaniu innych marek. Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy jak wielu chińskim koncernom, mimo trudności i nieufności rynku zachodniego, udało się odnieść sukces.  Różnice kulturowe i  piętno historii powodują niemałe problemy jednakże wiele chińskich koncernów udowodniło że  zaistnienie jest  osiągalne.

Telekomunikacja i elektronika 


Mimo dużej konkurencyjności na rynku elektronicznym i przekonaniu o dominacji produktów z Japonii, Korei Południowej coraz większą popularnością cieszą się chińskie marki.  Do najbardziej rozpoznawalnych należą Lenovo oraz HuaweiNa swój sukces pracują od ponad 10 lat, jednakże ich wysiłek się opłacił się gdyż komputery, tablety oraz smartphony spełniają wygórowane oczekiwania  klienta. Coraz większą popularnością cieszą się także dwie nowe firmy telekomunikacyjne ZTE oraz Xiaomi. Ich produkcja jest nastawiona głownie na smartphony, a głównym celem obalenie hegemonii Samsunga i Apple’a.  Polska to kraj, od którego Xiaomi rozpoczyna swoją europejską ekspansję. Znanym chińskim potentatem telekomunikacyjnym który próbuje poszerzyć obszar działalności na rynek zachodni jest China Telecom oferujący swoje usługi w sklepie internetowym prowadzonym w języku angielskim. 

Na rynek AGD coraz większy potencjał wykazuje firma Haier która swoim sloganem „Haier and higher”  próbuje zwiększyć sprzedaż detaliczną w Europie. Prowadzą swoją działalność w ponad 30 krajach europejskich  i ciągle rozwijają się. Klimatyzacja i odbiorniki TV są zaś specjalnością firmy Changhong. Telewizory z ekranem 3D to ich hit eksportowy na rynek europejski.

Finanse i ubezpieczenia


Znane z renomy i wypłacalności chińskie banki coraz szerzej prowadzą swoją działalność w krajach EU. Największą ilość placówek posiada Bank of China, którego siedziba znajduje się również w Warszawie. 

Kolejnym dobrze prosperującą instytucją finansową jest Industrial and Commercial Bank of China.  Mniejszymi ale także rozpoznawalnymi  w Europie instytucjami są także China Construction Bank, Agriculture Bank of China oraz Bank of Communications.  Ich głównym motorem działania jest wspieranie chińskiego biznesu w Europie, choć nieoficjalnie wspierają kupowanie znanych europejskich marek, których rynkowe wyceny mocno ucierpiały przez kryzys.
Firmami które budują więzi z europejskim konsumentem są także chińskie firmy ubezpieczeniowe. Wyjątkowość oferty instytucji takich jak Ping An czy China Life są atrakcyjne ceny, sprzedaż i obsługa przez Internet a także niespotykane w europejskich odpowiednikach fuzja z bankiem dająca możliwość świadczenia połączonych usług ubezpieczeniowo-bankowych. Mimo iż nie są jeszcze rozpoznawalną marką w Europie, ich potencjał i konkurencyjność dają możliwości  przekonania do siebie nieufnych Europejczyków.  

Motoryzacja i transport 


W ostatnim czasie można zaobserwować silną chęć zaistnienia chińskich samochodów na rynku zachodnim. Po latach pierwszy chiński samochód Qoros 3 przeszedł pozytywnie test zderzeniowy Euro NCAP. Otwiera to długą drogę do pojawienia się pierwszych w pełni chińskich aut na europejskich drogach. Innym przejawem zainteresowania motoryzacją w Europie przez Chińczyków jest wykupienie akcji szwedzkiego koncernu Volvo. Swoich sił w Europie próbuje także BYD Auto. Znając zmiłowanie Europejczyków do ekologii wprowadzili na rynek linie autobusów elektrycznych które jeżdżą między innymi po ulicach Warszawy.
Kolejnym reprezentantem chińskim jest firma SANY produkująca ciężki sprzęt budowlany. Firma na rynkach zachodnich promowała się między innymi sponsorując wyścigi NASCAR.
Rozpoznawalne w Europie są także chińskie narodowe linie lotnicze Air China. Obsługują one loty między Azją a Europą w porozumieniu z lokalnymi liniami lotniczymi. Wchodzą one w skład sojuszu Star Alliance i zachowują międzynarodowy standard. 

Rynek odzieżowy 


Odzież chińska nadal jest kojarzona z tanimi ubraniami, bez jakości czy stylu. Znane chińskie marki odzieżowe jak na razie nie znajdują uznania wśród Europejczyków jednakże chiński gigant odzieżowy Bosideng postanowił na przekór stereotypom otworzyć pierwszy firmowy sklep w Londynie. Optymistycznie patrzą oni w przyszłość i liczą na poszerzenie działalności na nowym rynku.

Innowacje ekologiczne


Podążając za trendami rynku zachodniego chińska korporacja Suntech Power zaistniała w Europie jako producent paneli słonecznych. Swoją produkcję przystosowali specjalnie do potrzeb zachodnich.

Rynek spożywczy


Nieufna wobec chińskich produktów spożywczych Europa ograniczyła import wyłącznie do alkoholi i przypraw. Najbardziej popularne są piwo Tsingtao oraz wódka ryżowa Baiju. Trunki te spotykane są nie tylko w azjatyckich restauracjach ale również w normalnych supermarketach. Popyt jest także na egzotyczne przyprawy. Jedną z bardziej rozpoznawalnych marek jest firma „Fish Well”, której produkty można znaleźć w sklepach z orientalnymi produktami. Nie można zapomnieć także, że korzeń imbiru czy chińskie owoce takie jak liczi pochodzą z importu z Chrl. 



Chińska tradycyjna medycyna


W dobie szukanie alternatywnych rozwiązań na rynku medycznym powstało duże zapotrzebowanie na chińską medycynę tradycyjną. Mimo iż być może sama marka nie jest bardzo rozpoznawalna to firma TRT (Tong Ren Tang) jest dominująca na rynku zachodnim. W świadomości Europejczyków popularne są także produkty marki Yunnan Baiyao stosowane na bóle reumatyczne.

Made in Taiwan


Przy ogromnej ilości chińskich produktów na naszym rynku, możemy nie zauważyć jak wiele tajwańskich produktów znamy i lubimy.  Często rozpoznajemy markę, ale nie znamy kraju pochodzenia, dlatego też myślę, że możecie być nieco zaskoczeni.


Bubble tea 


Na polskim rynku już od dłuższego czasu są lokale gastronomiczne, a raczej sieci serwujące koktajle na bazie herbacianych napojów owocowych z dodatkami - np. perełkami tapioki czy żelkowymi kuleczkami, czyli tzw. bubble tea. Wybór jest ogromny. Idea tego rodzaju herbaty pochodzi właśnie z Tajwanu i ogrinalnie jest to herbaciano-mleczny napój. Jego popularność na całym świecie zawdzięczamy Amerykanom, którzy zaimportowali ten pomysł. Największe sieci w Polsce to Bubbleology, Pij herbateę, bubbletea7 oraz BoBoQ.

Komputery i laptopy 


Tajwańskie marki zdobyły dobrą renomę jeżeli chodzi o elektronikę. Najbardziej znane z nich to HTC, Acer oraz Asus. Mimo silnej konkurencji, są one znane i lubiane w Europie.

Za bezpieczeństwo naszych komputerów i laptopów odpowiada inna znana tajwańska firma "Trend Micro", tworząca oprogramowanie antywirusowe i ogólne systemy zabezpieczeń także dla dysków zewnętrznych typu "chmura".

Rowery 


Mało kto wie, że rowery marki Giant pochodzą właśnie z Tajwanu. Jest to największy producent rowerów na świecie. W Polsce dostępne od dawna. 

  A Wy z jakiś chińskich lub tajwańskich produktów korzystacie? 

21 komentarzy:

  1. Ciekawy post :)) Tong Ren Tang ma nawet polską stronę...chyba zamówię tam sobie jakąś herbatę :D

    http://sakurakotoo.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Dziękuje bardzo <3
      Osobiście od herbaty jestem chyba uzależniona :3 ale to zdrowy nałóg ;)
      D.

      Usuń
  2. Od dawno przestałam kojarzyć Chiny z tandetą. Jeśli robią tandete to tylko dlatego, że nasz rynek to kupuje ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to nadal bardzo popularny stereotyp, ale cieszę się że coraz więcej osób wie z czego wynika zalanie nas produktami niskiej jakości z Chin.
      D.

      Usuń
  3. Bardzo przydatny post, sama prawda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje bardzo ^^ pod wieloma aspektami "chińszczyzna" to nadal produkty niskiej jakości, ale warto wiedzieć, że chińska produkcja ma także inną, lepszą twarz.
      D.

      Usuń
  4. Te Chińskie Banki to cel pracy moich wielu bankowych znajomych :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to trzymam za nich kciuki ^^ na pewno bardzo stabilna i dobrze płatna praca :)
      D.

      Usuń
  5. Szczerze mówiąc to nie wiedziałam, że Lenovo to chińska firma....a mam z niej laptopa :D
    I nie mam nic przeciwko przysłowiowym ''chińczykom''. W wakacje zostałam przez taki sklep poratowana zestawem do szycia, po za tym uwielbiam pierdółki a tam jest ich pełno.

    http://azjatyckiecukierki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też uwielbiałam tego typu drobiazgi z "chińskich sklepów" bo przy tak niskiej cenie nigdy nie było mi żal, a też dużo rzeczy było bardzo urocze ^^ mam za dużo słabość do uroczych rzeczy :3
      Ich laptopy są bardzo dobre i świetnie konkurują z innymi markami, jak chcą to potrafią i świetnej jakości produkty tworzyć :D kraj strasznie dużych kontrastów i może dlatego taki fascynujący, chociaż kultura chińska mimo wszystko jest bardziej żywa na Tajwanie, niż na kontynencie, za wyjątkiem tych regionów gdzie nie dotarł jeszcze konsumpcjonizm. D.

      Usuń
  6. Ciekawy post :D Piwo tsingtao jest bardzo dobre ale baijiu BARDZO nie polecam, gdybym miała zgadywać jak smakuje zmywacz do paznokci to strzeliłabym, że pchnie jak baijiu :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hahaha dokładnie :D dla mnie z Azji zawsze numerem jeden będzie wino <3 D.

      Usuń
  7. Jestem namiętnym użytkownikiem lenovo. - to już drugi moj laptop tej marki. Sa super.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ich produkty są bardzo konkurencyjne i znam wiele osób co chwalą ^^ D.

      Usuń
  8. Przepiękny blog,

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny post! Ja szczególnie upodobałam sobie chińskie smartfony, wcześniej miałam Xiaomi, teraz Lenovo. Stosunek jakości do ceny jest wspaniały! Niech się otwierają na Europę i Polskę, może jaką pracę dadzą :P

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Takie marki są znane z doskonałego stosunku jakości do ceny.

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida