piątek, 29 stycznia 2016

Japońskie drogi sztuk walki.


Cześć kochani,

Wiele razy prosiliście, abym napisała coś w temacie japońskich dróg sztuk walki. Dziś znalazłam chwilę czasu dla Was i tak o to powstał ten post. 

1. Kyudo (droga łuku) - japońskie łucznictwo pochodzące z samurajskich tradycji. To bardzo ciężka i niebezpieczna sztuka walki, dlatego też w czasach dzisiejszych ćwiczą je osoby powyżej 15 roku życia. Ta forma sportu jest zestawieniem świetnego sprzętu, precyzyjnych technik, a zarazem przyczynia się do rozwoju duchowości oraz moralności. Cała idea Kyudo opiera się na założeniach Shin-Zen-Bi (Prawda-Dobro-Piękno) - w trakcie oddawania strzału łucznik jest przepełniony optymizmem i pozytywnie nastawiony względem siebie oraz otoczenia. 

Mini słownik:
- Yumi - łuk przeważnie wykonany z drewna lub bambusa,
- Ya - końcówki strzałek, które dzielą się na męskie i damskie:
- Haya - męskie (strzała kręci się w prawą stronę),


- Otoya - damskie (strzała kręci się w lewą stronę).

2. Kendo (droga miecza) to sztuka walki pochodząca od samurajskiej szermierki (kenjutsu). Bronią w tej formie sportu jest bambusowy miecz (shinai), który dawniej służył do treningów - sprawność, precyzja, szybkość. Całe kendo - treningi, jak i walki opierają się o honorowy kodeks bushido (samurajski kodeks). Kendo jest filozofią oraz stylem życia i moralności. 

3. Aikido to połączenie jōdō ze szkoły yagu-ryū (sztuka, która polega na posługiwaniu się kijem oraz doskonałą koordynacją ruchów), kenjutsu oraz aikijutsu (przerzuty i dźwignie). Twórcą owej sztuki jest Morihei Ueshiba, który stworzył technikę opierającą się na unikach, dźwigniach, rzutach, kontroli nad atakującym. Te zestawienie daje przewagę nawet pomimo braku wzrostu, czy też ogromnej siły. Jedną z ważniejszych zasad jest rozluźnienie naszego ciała, nie możemy być spięci. Istotnymi elementami są czystość umysły, skoordynowane ruchy oraz poruszanie centrum ciała (ki). Aikido to sztuka, w której doskonalimy i poznajemy kwestie psychologiczne oraz moralne. Co ciekawe, to również element, w którym mowa jest o odpowiedzialności za życie, zdrowie etc. drugiego człowieka. 

4. Judo wywodzi się z chwytów jiu-jitsu, zaś jego twórcą oraz przedstawicielem jest niejaki prof. dr Jigoro Kano, który usunął z jiu-jitsu wszystkie ruchy szkodzące życiu lub zdrowiu. Judo to sztuka walki, która rozwija równowagę naszego umysłu, formę, siłę, styl bycia. 


Cała sztuka opiera się na kilku zasadach:
- Seiryoku Zenyō - minimalny wysiłek, maksymalna efektywność.
- Jū - walczysz abo ustępujesz.
- Jita Kyōei - czynienie dobra. 


Mam nadzieję, że wpis Wam przypadł do gustu! <3

5 komentarzy:

 1. A karate gdzie? :p I jeszcze sumo i taijutsu w sumie też ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ojejciu kolejna porcja swiezych informacji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ahh kendo <3
  Taka ciekawostka, w Polsce są treningi z kendo!
  Osobiście uczęszczam i świetnie się tam bawimy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, co mnie dziwi? Ze te kobiety z łukami mają rękawice ochronne na prawą dłoń ale skórzanego rękawa na lewe przedramię już nie. Toć jak ta cięciwa pierdyknie...
  Cóż, jeżeli opanujesz technikę napinania cięciwy do maksimum, to uwolnienie tej siły jest niesamowite. I niech coś takiego uderzy Cię w delikatną skórę wewnętrznej strony przedramienia...już wolałabym nie mieć rękawiczki a zaopatrzyć się w rękaw. ;3;

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida