poniedziałek, 11 stycznia 2016

Seijin-shiki 成人式 - pełnoletniość w Japonii.


Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda pełnoletność w Japonii? Słyszeliście o ceremonii i tradycjach związanych z tym wydarzeniem? 

Owe wydarzenie ustanowiono w 1948 roku (oficjalnie), które jeszcze do 1999 roku odbywało się 15 stycznia. Od 2000 roku wszyscy Japończycy, którzy ukończyli 20 lat obchodzą je w drugi poniedziałek stycznia, czyli DZIŚ! To święto bardzo przypomina mi przeplatankę nowoczesności z tradycją. 

Cała ceremonia zakorzeniona jest w genpuku 元服japońska ceremonia dla chłopców w wieku 11-17 lat (typowo ok. 12 roku życia), przechodzących w etap dorosłości. Ceremonia ta jest również znana pod nazwą kakan (加冠), uikōburi (初冠), kanrei (冠礼), shufuku (首服) oraz hatsu-motoyui (初元結). Rytuał ten ma swoje początki w epoce Nara. Początkowo obejmował dzieci z rodzin arystokratycznych i samurajskich. W późniejszych wiekach, zmieniając swój charakter, objął wszystkie grupy społeczne w całym kraju. Dawniej po ceremonii genpuku chłopcy stawali się pełnoprawnymi członkami swojej społeczności. Mogli zakładać rodziny i brać udział w religijnych i politycznych sprawach społeczności. Wywodzi się z religii shintoistycznej.

Oraz mogi 裳着, także Chakumo (jap. 着裳) – japońska ceremonia wejścia dziewczyny w dorosłość praktykowana od okresu Heian do Azuchi Momoyama (w rodzinie cesarskiej i wśród arystokracji do epoki Meiji). Stosowną ceremonią dla chłopców było genpuku. Podczas ceremonii dziewczęta po raz pierwszy w życiu były ubierane w mo (jap. 裳). Wiek, w którym dziewczęta uczestniczyły w ceremonii nie był ustalony. Zazwyczaj odbywało się to pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. W okresie Sengoku zdarzało się, że dziewczęta z arystokracji przechodziły przez tę ceremonię już w wieku 8 ~ 10 lat, aby były gotowe do zawarcia wczesnego małżeństwa z rozsądku, służącego poprawieniu sytuacji politycznej władcy danej prowincji. Przejście dziewczyny przez tę ceremonię oznaczało, że rodzice pragną wydać córkę za mąż. Osoba, która ubierała dziewczynę w mo nazywana była koshiyui (jap. 腰結) i była wybierana wśród osób mających moralny wpływ na rozwój dziewczyny. Po ubraniu dziewczyny, po raz pierwszy barwiono jej zęby na kolor czarny (ohaguro), golono brwi (hikimayu), nakładano ciężki makijaż (atsugeshou) i zaznaczano symbolicznie brwi. Po odbyciu inicjacji, kobieta nosiła białe kosode i szkarłatne hakama (od epoki Edo kobiety nosiły ciemno fioletowe hakama aż do ślubu).

Wszyscy "młodzi" Japończycy, którzy ukończyli 20 lat w bieżącym roku wchodzą właśnie dzisiaj w świat dorosłości! Od tego momentu mogą  palić papierosy, brać udział w  wyborach, pić alkohol oraz najważniejsze - stają się pełnoprawnymi obywatelami. To jedno z ważniejszych wydarzeń, które celebrują Japończycy w swoim życiu, więc obchodzone jest w szczególny sposób. Kobiety bardzo często zakładają furisode - jest to najbardziej uroczysty strój dla panien, ma wzory - często kwiatowe - na całej powierzchni i zakład się je zwykle na ceremonię dojrzałości (Seijin Shiki). japoland.pl Mężczyźni na tę okazję nie zakładają kimon, lecz haori (japoński płaszcz z długimi rękawami) oraz hakame (szerokie spodnie). Wielu "solenizantów", a zwłaszcza płci pięknej wstaje wcześnie rano, aby zdążyć przygotować się na ceremonię. Młode Japonki dzień spędzają w salonie piękności, gdzie przygotowywany mają odpowiedni makijaż, piękne fryzury oraz ubierane kimono. 

A wszystko to odbywa się w odpowiednim urzędzie dzielnicy/miasta. Wtedy najważniejszy urzędnik pasuje na pełnoletnich obywateli Japonii. Po urzędowej wizycie następuję czas na przejście do świątyń i modlitwy, gdy już oficjalna część imprezy się zakończy zaczynają się...... świętowania i toasty z najbliższymi. 

17 komentarzy:

 1. To uczucie gdy pierwsze skojarzenie z haroi to płaszcz kapitański głów każdej z trzynastu dywizji soul society. Fanka Bleacha pozdrawia ✌🏻
  A post - super! Dowiedziałabym sie więcej o tych tradycyjnych ceremoniach. Czy chłopcy i dziewczęta musieli przechodzić specjalne zadania?
  Nie wiem czy był na ten temat post, ale ciekawi mnie jak wyglądało życie dziecka z arystokrackiej/samurajskich rodziny i czym sie różniło od życia w innych warstwach społecznych. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę juz o tym wiedziałam, teraz wiem więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O współczesnym świętowaniu już czytałam, fajnie że napisałaś o zakorzenieniu w tradycji, bo do tego nie dotarłam. śliczne fotki. Czytałam, że to świętowanie i toasty z rodziną najczęściej zamienia się w picie na umór, czyli najpierw oficjalna celebracja a potem zwykła balanga :P Podoba mi się ten zwyczaj (z wyłączeniem picia ;)) bo sprawia, że dla każdego Japończyka 20. rok życia jest niezapomniany. Mój nauczyciel japońskiego mówił, że haori są bardzo drogie, on podobnie jak wielu Japończyków założył na tę okazję garnitur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, garnitury również są popularne. :D Nooo, oni tam piją do upadłego! :D

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy post :) już o tym słyszałam, ale nie miałam pojęcia o takim zakorzenieniu w tradycji, zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis. Uważam że to bardzo wartościowa i istotna ceremonia w życiu młodych ludzi :))

  http://sakurakotoo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego ^^ Czekam na więcej wpisów i ach fajnie nawet jest mieć takie święto,że wchodzi się w dorosłość, a nie czeka się na urodziny. Chociaż w Azji Wschodniej dużo państw praktykuje bardziej Nowy Rok niż urodziny :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako ciekawostkę mogę dodać, ze zapraszani sa rownież obcokrajowcy w odpowiednim wieku, a zdecydowana większość japońskich uczestników jest juz pijana w czasie oficjalnej imprezy organizowanej przez miasto xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt ich wskok w dorosłość kończy się piciem do upadłego..

   Usuń
 8. Podoba mi się takie symboliczne przejście w dorosłość :) ale czarne zęby? Nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto napisać, że Japonki jak skończą 18 lat to już mogą legalnie występować w porno. Nie potrzeba do tego żadnych 20 lat.

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida