wtorek, 4 października 2016

Japoński folklor cz.I

Ostatnimi czasy dostawałam od Was dużo komentarzy i wiadomości na temat postów o japońskim folklorze i legendach. Postanowiłam, więc, że zrobię takową serię. :) Mam nadzieję, że Wam się spodoba! ^^ Koniecznie dajcie znać w komentarzach na blogu. Uwierzcie to motywuje do pisania.

JAPOŃSKI FOLKLOR CZ.I

1. Bakeneko to kot, który osiąga 100 lat! W ten czas zyskuje nadprzyrodzone moce tj. latanie, komunikowanie się z innymi stworzeniami, podróży do krainy duchów, przekształcanie się/przemienianie w różne zwierzęta, rzeczy a nawet ludzi! 

źródło: klik

2. Tanuki (japoński jenot) istnieją naprawdę, ale w japońskim folklorze jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń. Tanuki są bardzo złośliwe i owiane złą sławą. Lubią nabijać się z ludzi, płatać im figle, aby wychodzi na niemądrych i głupich. Mówi się, że owe jenoty są mocniejsze od Kitsune (lisy), ponieważ potrafią zmieniać kształt przedmiotów i ludzi! Kochają złoto i pieniądze, ponadto potrafią latać.

źródło:klik

3. Raijū, czy wiecie, że postać Raichu (POKEMON) oparta jest na japońskim folklorze? Raijū to stworzenia, które władały piorunami, grzmotami i błyskawicami. Są towarzyszami boga błyskawic. Są niezwykle grzecznymi i spokojnymi "zwierzętami". Lubią spać na brzuchach ludzi. W burzy zaś stają się one bardzo żywe i nie spokojne, skaczą z drzewa na drzewo. Znaki błyskawic na roślina uważa się, że są spowodowane przez ich pazury. 

źródło: klik

4. Betobeto-san. Czy kiedykolwiek szliście sami i słyszeliście małe tupotanie za Wami, ale gdy się odwróciliście nikogo nie było? Betobeto-san to yokai od "kroków". Lubią podążać za ludźmi, którzy wracają sami, zwłaszcza nocy, opustoszałymi alejkami. Są one bezkształtne, a rozpoznać możemy je przez dźwięk kroków. Lubią żerować na strachu ludzi. Jedyny sposób na pozbycie się yokai jest wypowiedzenie słów: "Po Tobie, Betobeto-san.". W ten czas yokai znajdzie sobie inną ofiarę. 

źródło: klik

5. Kappa (河童) to istoty, które są złe, wredne, niebezpiecznie złośliwe a czasami nawet brutalnie śmiertelne. Co ciekawe..., potrafią być również pomocne. Mówi się, że lubią być naprawdę brzydkie i przerażające. Aby uniknąć śmierci z rąk kappy należy, gdy tylko go spotkamy ukłonić się. Są na tyle uprzejme, że w geście powitania zrobią to samo, przez co wyleje się im woda z czubka głowy - staną się bardzo słabe. Jeśli zdecydujecie się im wypełnić ponownie wodę staną się dla nas uprzejme i będą służyć nam do końca życia. Bardzo lubią prezenty w postaci jedzenie - ogórki! 

źródło: klik

6. Noppera-bo inaczej duch bez twarzy. Są one znane ze straszenia ludzi. Naśladują twarze innych przed ujawnieniem własnej, pustej buzi. Mimo to są nieszkodliwe. 

źródło: klik

7. Kodama - duchy drzew. Zamieszkują one drzewa i zwane są również strażnikami czasu. Mówi się, że przeklinają tego, kto niszczy leśną florę. W niektórych regionach Japonii mówi się, że gdy drzewo osiągnie wiek 100 lat wytwarza własnego ducha. Takie drzewa uważane są za święte i oznaczane są shimenawa.

źródło: klik

3 komentarze:

  1. Super wpis! Niby wszystkie stworzenia kojarze, ale jakoś nigdy dokładnie nie wgłębiałam się w ich genezę. Proszę o więcej, bo to naprawdę interesujące. Dzięki za twoją pracę :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale to wszystko urocze *.* teraz już wiem kto za mną chodzi, kiedy wracam sama wieczorem!

    OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida