wtorek, 11 października 2016

Wizyta w tradycyjnym japońskim Ryokanie

Ryokan to hotel, czy jak kto woli dom wypoczynkowy, utrzymany w tradycyjnym japońskim stylu. Po raz pierwszy ryokany powstały w czasie okresu Edo. W dawnych czasach nazwa ryokan oznaczała drewniany zajazd lub gospodę z miejscami hotelowymi, dzisiaj ryokan oznacza hotel, w którym gość może doświadczyć japońskiej tradycji. Ryokany znajdziemy w całej Japonii, szczególnie w pobliżu gorących źródeł wody termalnej czyli onsenów. Ja w czasie trwania mojej japońskiej wycieczki miałam okazję doświadczyć jak wygląda pobyt w takim hotelu.
W ryokan panuje spokojna atmosfera, właściciele zadają sobie wiele trudu, aby stworzyć piękne ogrody, łaźnie i pomieszczenia, które będą cieszyć i wyciszać gości. Największą atrakcją są oczywiście kąpiele w gorących źródłach. Zwykle odbywają się przed kolacją oraz przed śniadaniem. Problem stanowi tradycja, ponieważ większość gorących źródeł jest publiczne z podziałem na kobiety i mężczyzn, więc trochę trzeba poszperać żeby znaleźć Ryokan oferujący możliwość skorzystania z prywatnej kąpieli.  

Ja nocowałam w prefekturze Okayama, Mimasaka w małym miasteczku Yunogo w otoczeniu malowniczych, górskich krajobrazów. To bardzo małe miasto słynie głównie z gorących źródeł oraz muzeum zabawek z dawnych czasów. 
Yunogo Onsen jest znany także jako "Sagi no-yu" czyli Gorące źródła czapli (Sagi to japońskie słowo oznaczające Czaple), ponieważ 1200 lat temu buddyjski arcykapłan En-nin-Houshi znalazł ranną czaplę, a następnie wyleczył jej ranne nogi w wodach gorących źródeł w Yunogo. W ten sposób odkryto specjalne moce uzdrawiające tych wód. Obecnie jest to miejsce gdzie ludzie przychodzą się zrelaksować i cieszyć się wodami onsenu. 
Bardzo odczuwalny jest duch minionej epoki. 
 
W zależności od klasy i wielkości, wnętrze ryokanu otwiera mały przedsionek lub też przestronny, mieszczący kanapy i krzesła hall, w którym przybysze mogą zdjąć obuwie i zamienić na domowe kapcie, które oferują gospodarze. W pokojach gościnnych podłogę pokrywają maty tatami. Dodatkowe wyposażenie stanowi niewielki, niski stół, przy którym goście mogą wypić herbatę. 
Do niemal każdego pomieszczenia wchodzi się przez przesuwne drzwi (fusuma). 
Większość ryokanów oferuje w cenie noclegu dwa posiłki: śniadanie oraz obiad lub kolację. Miejscem, gdzie spożywa się posiłek może być - w zależności od oferty gospodarzy - pokój wynajmowany przez turystów bądź też wspólna sala jadalna. Z reguły, goście mogą wybrać tradycyjny posiłek japoński lub dania w stylu zachodnim. Japońskie potrawy mogą zawierać regionalne bądź sezonowe przysmaki. W gościńcach japońskich kładzie się nacisk na punktualność gości na posiłku. Ten akurat hotel serwował posiłki w prywatnych salkach. 
Charakterystyczną cechą ryokanów są także łaźnie. Kąpiel w ofuro stanowi japońską tradycję i konieczne jest stosowanie się do obowiązujących tam zasad. Do kąpieli goście udają się w tradycyjnym japońskim stroju yukata, które znajdują się w pokoju gościnnym do dyspozycji turystów. Yukata to rodzaj lekkiego stroju, wykonanego z bawełny. Przed zanurzeniem się w wannie z gorącą wodą trzeba dokładnie umyć całe ciało.
 
Wody gorących źródeł w Yunogo to mieszanka chlorku sodu i chlorku wapnia, o wysokości zrzutu do 540 l / min. Mają one lecznicze działanie na tych, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób układu trawiennego, nerwowego ból, reumatyzm, bóle stawów, przewlekłe problemy kobiece, a także problemy skórne. 
Ceny za nocleg wahają się sezonowo, ale na prawdę warto chociaż raz samemu spróbować. My za dwuosobowy pokój zapłaciliśmy 21300 yenów czyli około 790 zł za noc. 

3 komentarze:

 1. prośba,dodawaj większe zdjęcia:) będzie lepiej widać,i powiedz mi,czy to ty na tych zdjęciach? jeśli tak,to okropnie zazdroszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow :-D Chciałabym na żywo zobaczyć :-D
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto sprawdzić, co do zaoferowania ma www.infraline.pl - posiadają bogatą ofertę niemieckich rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida