niedziela, 10 lipca 2016

Przesądy w Chinach i na Tajwanie

Były japońskie to teraz czas na tajwańskie i chińskie przesądy ;) Tajwan oraz Chiny mimo modernizacji nadal są silnie zakorzenione w tradycji, a co za tym idzie także w przestrzeganiu pewnych niepisanych zasad. Społeczeństwo chińskie jest bardzo przesądne. Obcokrajowcy mieszkający w tych miejscach często napotykają pewne przesądy uwarunkowane kulturą w Chinach i na Tajwanie, a co za tym idzie zdarza im się popełnić faux pas lub ogólnie obrazić Chińczyków czy Tajwańczyków nie będąc tego świadomym. Różnica pomiędzy Tajwanem a Chinami jest niewielka i w obu krajach pewne zasady są traktowane bardzo poważnie. Nie przestrzeganie tych "przekonań" lub "zasad" może przynieść pecha na całą rodzinę.

Chińskie przesądy dotyczące duchów

Większość chińskiego / tajwańskiego społeczeństwa jest wierzących w duchy. Nawet najbardziej otwarci, podróżujący do wielu krajów i międzynarodowo świadomych ludzi w Tajwanie przyzna, że duchy mogą i mają wpływu na ludzki świat. Dla ludzi, na Tajwanie, duchy najczęściej żyją w wodzie, zwłaszcza w czasie trwania tzw. "miesiąca duchów". Według chińskiej tradycji przypada on na siódmy miesiąc kalendarza księżycowego. W tym czasie duchy na 30 dni przybywają z zaświatów i odwiedzają żyjących W celu udobruchania złych duchów tak aby utrzymać je z daleka, pali się tzw. boskie pieniądze w kotłach na ulicach. Dla duchów na specjalnych ołtarzach przygotowywane jest także jedzenie.
Tradycyjne przesądy zalecają także aby:
 • Nie gwizdać w nocy, ponieważ to przyciąga duchy.
 • Nie wieszać ubrań na zewnątrz w nocy, ponieważ wygląda jak latające duchy. Przesądy mówią także, że duchy lubią wilgoć i może się zdarzyć, iż zapragną zamieszkać na przykład w mokrym prześcieradle. A jak już zagnieżdżą się gdzieś na dobre, to bardzo trudno się ich pozbyć.
 • Nie pływać w jeziorach lub w oceanie podczas chińskiego miesiąca duchów, ponieważ duchy mogą wciągnąć ludzi do wody i utoniemy.
 • Przed wejściem do pokoju hotelowego, należy najpierw zapukać do drzwi i poinformować duchy, że zamierzamy wejść.
 • Pod żadnym pozorem nie należy zdmuchwać świec ołtarzowych. Do ich ugaszenia używa się mokrych palców lub odcinając dopływ powietrza. Świece według wierzeń mają symbolizować ciało ducha. 
 • Tajwańczycy oraz Chińczycy wierzą, iż nie wolno żegnać się ze zmarłymi w czasie pogrzebu. Po chińsku „żegnaj” to „zai jian”, co oznacza dosłownie „zobaczymy się ponownie”. Istnieje ryzyko, że duch zmarłego, usłyszawszy tę frazę, weźmie ją sobie głęboko do serca i powróci na spotkanie z rodziną.
 • Nie należy chodzić na czubkach palców, ponieważ w ten sposób poruszają się duchy. Naśladowanie ich chodu to wyraz braku szacunku, co może je sprowokować.
 • Nie należy podnosić czerwonej koperty z ulicy. Jeśli podniesie się czerwoną kopertę i zabierze się pieniądze ze środka, jest się zobowiązanym do poślubienia narzeczonej ducha. Rodzice dorosłej kobiety, która zmarła przed ślubem porzucają czerwone koperty z pieniędzmi, a następnie czekają na kogoś, aby je podnieść. Gdy widzą mężczyznę podnoszącego kopertę, wymagają oni od niego poślubienie ducha ich córki. Jeśli się odmówi, będzie się cierpiało na koszmary w których płacze nieszczęśliwa kobieta. Koszmary nie ustaną dopóki nie zgodzi się poślubić widmowej małżonki.

Przesądy o zabarwieniu homonimicznym:

Język chiński ma bardzo małą liczbę dźwięków i sylab. Dlatego homonimy, czyli wyrazy o tym samym brzmieniu, ale innym znaczeniu, są dość powszechne. Na przykład, słowo "podwyżka" i "ryba" są oba wymawiane yu, więc ryby są postrzegane jako przynoszące dobrobyt.
 

Przesądy odnoszące się do chińskich znaków zodiaku:

Jeśli macie w planach podróż do Chin lub Tajwanu, upewnijcie się, że wiecie, spod znaku jakiego zwierzęcia jesteście, jako że jest to dość popularne pytanie. Chińskie znaki zodiaku mogą zdradzić kilka wnikliwych rzeczy o naszej osobowości. Wiele osób traktuje to szczególnie poważnie w kwestii chłopaka/ dziewczyny, a później małżeństwa, a także przy planowaniu potomstwa. Pewne znaki zodiaku pasują do siebie bardziej, a niektóre wręcz przeciwnie są związkową katastrofą. Dlatego młode pary przykładają do tego szczególną uwagę.
W kwestii dzieci najbardziej porządnym jest posiadanie syna spod znaku smoka.


Chiński przesądy dotyczące liczb

W chińskiej kulturze, są wszelkiego rodzaju skomplikowanych przesądów wokół liczb. Jednym z najpowszechniejszym jest ten dotyczący liczby 4, która jest uważana za pechową (podobnie jak liczba 13 w krajach zachodnich), więc jest wiele budynków które nie mają czwartego piętra.
Cztery ma zabarwienie pecha, ponieważ brzmi podobnie do słowa "śmierć". Wybierając się na wesele, należy upewnij się że podarowane pieniądze nie zawierają numeru 4 oraz że jest to liczba parzysta. Osiem wymawiane "ba" w języku chińskim jest liczbą szczególnie szczęśliwą, bo brzmi podobnie jak jak fortuna "fa".


Przesądy dotyczące włosów

W kulturze Chin, włosy, które wyrastają z pieprzyków są postrzegana jako symbol szczęścia i długowieczności (nawet u kobiety). Tak rosnące włosy pozostawione są nietknięte.
Nie powinno się także obcinać włosów przez miesiąc po śmierci zmarłego z rodziny oraz przed ważnymi egzaminami.


Inne chińskie przesądy:

 • Nie wolno być druhna więcej niż trzy razy. Takie kobiety, nie będą mogły znaleźć męża.
 • Nie wsadza się pałeczek pionowo w miskę ryżu, gdyż to wygląda podobnie do kadzidełka w kadzielnicy.Nie mów o śmierci lub duchów w lub wokół chińskiej świątyni.


 • Należy unikać kupowania rzeczy z tzw. "drugiej ręki", ponieważ można przejąć pecha poprzedniego właściciela
 • Nie powinno się wskazywać księżyca palcem, gdyż jest to oznaka braku szacunku dla bogini księżyca Chang'e (嫦娥), która w ramach odwetu może na chwilę odebrać nam słuch.

 • Matki które dopiero urodziły dziecko nie mogą wychodzić z domu na miesiąc i powinny jeść w tym czasie tradycyjne leki oraz są na specjalnej diecie. Poza tym są one zachęcane do unikania kąpieli przez cały miesiąc. Młode matki są szczególnie podatne na przeziębienia i choroby w tym czasie. Niektórzy idą nawet krok dalej i zakazują w tym czasie mycia zębów.
 • Nie wejścia do domu umieszczać od północnej strony. Wynika to z zasad feng shui. 

  • Imion nie wolno zapisywać kolorem czerwonym. Normalnie czerwony jest pomyślnym kolorem, ale w tym przypadku symbolizuje krew, i pisanie czyjegoś imienia w ten sposób wskazywałyby, że w niedługim czasie mogą cierpieć na poważne obrażenia lub umrzeć.
  • To nie jest dobry pomysł, aby zrobić zdjęcie siebie selfie w lustrze w nocy. Tajwańczycy wierzą, że na takim zdjęciu pojawić się może okropna zjawa. 
  • Tradycyjnie zaleca się unikania piercingu. Gdy dana osoba przebija uszy lub inne części ciała, niezależnie od ich płci, mówi się, że nie mogą być poddane reinkarnacji jako człowiek w swoim następnym życiu.
  • Mówi się, że nie należy obcinać paznokci w nocy, bo nie będzie się przy swoich rodzicach w chwili ich śmierci.  
  • Nie należy klepać ludzi po plecach kiedy się krztuszą, ponieważ chiński znak plecy (背, bei) może również oznaczać pecha. 
  • Na Tajwanie wierzy się, że młode pary nie powinny odwiedzić świątyń poświęconych słynnej nieśmiertelnemu bogowi Lu Dongbin (呂洞賓), ponieważ jest on znany z zazdrości o młode pary. Przesądy mówią, że postara się on doprowadzić do rozstania.

  3 komentarze:

  1. Ja ostatnio chyba na starość też robię się przesądna:)

   OdpowiedzUsuń
  2. Nawet fajne te przesądy :-)
   Marta

   OdpowiedzUsuń
  3. O rany, ale że na czubkach palców nie wolno?? A ja tak uwielbiam się czasem przechadzać xD

   OdpowiedzUsuń

  Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida