czwartek, 12 maja 2016

Tradycyjne chińskie stroje

Jako istotna część chińskiej cywilizacji, tradycyjne stroje nadal, mimo modernizacji,  odgrywają ważną rolę w Chinach. Charakterystyczne kołnierze, owijające prawą klapę nad lewą, wiązania, cechy te zostały zachowane przez tysiące lat, aż do czasu Chińskiej Republiki Ludowej (1912 - 1949), kiedy pojawił się tzw. Mundurek Mao. Choć obecnie coraz większa część Chińczyków woli nosić nowoczesne ubrania w ich codziennym życiu i wzorować się na zachodniej modzie, to tradycyjne stroje nadal noszone są podczas niektórych świąt uroczystości i okazjach religijnych. Często możemy je także zobaczyć w chińskich serialach telewizyjnych i filmach. Wiele mniejszości etnicznych w Chinach również nosi swoje własne tradycyjne stroje.

Historia 

Na podstawie badań historycznych,  wiemy że pierwsze chińskie ubrania pojawiają się już w czasach epoki późniejszego paleolitu (1,7 mln lat temu - XXI w. p.n.e). Materiały stosowane wtedy były głównie ze skór zwierzęcych, zaś dekoracje wykonane były przy wykorzystaniu małych kamieni i zębów zwierzęcych. "Tradycyjne ubrania" w stylu chińskim, które są pierwowzorem tych współczesnych zostały zaprojektowane około 5000 lat temu w czasach Żółtego Cesarza. Podczas panowania dynastii Shang, wyróżniono podstawowe cechy w tradycyjnych chińskiej strojach, jak również powstał ogólny wzór bluzki o  kroju powiększonej spódnicy. Później pojawiła się długa suknia w czasie dynastii Zhou. W miarę upływu czasu podstawowy krój strojów pozostał niezmienny, a wraz z przemijającymi trendami zmieniano detale takie jak wygląd, cięcie, dekoracje czy kolory i wzorów. W czasie panowania dynastii Xia, najbardziej dostojnym kolorem był czarny, w czasach dynastii Shang biały, zaś okres panowania dynastii Zhou to dominacja czerwieni. Wygląd stroju zależał także od zajmowanego stanowiska politycznego, status społecznego, zawodu i płci. Doskonałym przykładem jest zarezerwowany wyłącznie dla cesarzy kolor żółty oraz haft w kształcie smoka. Wielka zmiana nastąpiła z powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej, kiedy mundurek Mao stał się popularny zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.  Później, w 1970 roku, kiedy kraj rozpoczął okres wdrążania licznych reform i  władze postawiły na politykę otwarcia, społeczeństwo stopniowo zwróciło się ku zachodniemu stylowi ubioru.

Typy chińskich strojów

Choć trendy odzieżowe zmienia się na przestrzeni lat, istnieje kilka rodzajów chińskich strojów które warto znać i które są popularne do dziś, zarówno w kraju jak i za granicą.


Cheongsam

Cheongsam to chińska suknia (najczęściej z jedwabiu) dla kobiet.  Nosi także inną nazwę – qipao. Ubiór ten podkreśla kobiecą sylwetkę i jego charakterystyczną cechą jest stójka pod szyją. Sięga do kostek, lecz istnieją także Cheongsam w wersji mini. Strój może mieć wiele motywów lub nie, ale zazwyczaj jest bardzo bogato zdobiony licznymi haftami.Powstał w dynastii Qing.  

Changshan lub Changpao to wersja tego samego stroju, tyle że dla mężczyzn.

Hanfu

Składa się z trzech lub dwóch warstw.Charakterystyczną cechą tego stroju z pewnością są szerokie rękawy i liczne motywy ozdobne. Występuje zarówno w męskiej jak i kobiecej wersji. 

 

Tang Zhuang czyli tzw. chiński garnitur

Jest to połączenie męskiej kurtki z czasów dynastii Qing i zachodniego garnituru. Zwykle kolor i wzór są w tradycyjnym chińskim stylu, ale krój jest zachodni.
 

Tradycyjne stroje mniejszości etnicznych 

Prawie każda z niemal 55 mniejszości etnicznych ma własne tradycyjne stroje i kultywuje własne tradycje. Kostiumy mniejszości etnicznych różnią się znacznie nie tylko z różnych narodowości, ale także z różnych branż i różnych regionów w obrębie tej samej grupy etnicznej.

Kilka przykładowych mniejszości etnicznych:

Manchu

Bai 

Dai

Yao - słynąca z bardzo długich włosów

Więcej o chińskich mniejszościach etnicznych i ich tradycjach pojawi się na pewno w osobnym wpisie. 

4 komentarze:

 1. Super, niektóre stroje kojarzą mi się z japońskimi i koreańskimi. Bardzo ciekawy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! Naprawdę mało pisze się o Chinach, wszyscy skupiają się na Japonii, a okazuje się, że to bardzo ciekawy temat! Czekam na post o chińskich mniejszościach etnicznych :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepszy post :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry, świetny post :) Mam do niego pytanie: czy orientuje się Pani cokolwiek poza qipao można kupić w Polsce? Nie mam na myśli aliexpresu, bo potrzebuję fakturę, ale raczej polski sklep.

  OdpowiedzUsuń

Szablon wykonała Sasame Ka z Sayonara Namida