W Polsce na Dzień Babci oraz Dziadka wnuki składają życzenia, kartki, prezenty w podzięce za to, że poświęcają im tyle czasu, za miłość, wsparcie, opiekuńczość.
Dzień Szacunku dla Starszych (Toshiyori-no Hi) od roku 1947 święto to obchodzono w prefekturze Hyōgo, zaś narodowym świętem stało się ustanowione przez rząd w 1966 roku i celebrowane było każdego roku 15 września, w 2003 roku przeniesiono je na trzeci poniedziałek września. Zastało utworzone po to, aby ludzie pamiętali, odwiedzali i honorowali starsze osoby w swojej rodzinie. Niestety święto to jest już coraz mnie popularne. Już nieliczni odwiedzają swoich dziadków kupując im prezenty lub róże.
Bardzo często domy spokojnej starości w owym dniu organizują dla swoich podopiecznych festiwale, zabawy i imprezy z udziałem celebrytów oraz dzieci w wieku szkolnym. Na specjalny szacunek "zasługują" osoby, które czymś się wyróżniły (specjalne osiągnięcia) w życiu lub te, które ukończyły 100 lat. Jak wiecie - takich osób w Japonii jest coraz więcej!
Kto może zostać jubilatem tego święta? Osoba, która ukończyła 60 lat, ponieważ wtedy kończy się cały cykl zodiakalny.Zamykany jest, gdy każde z dwunastu zwierząt połączy się z każdym, z pięciu elementów. Po 60 latach... Japończyk rodzi się na nowo!
Co roku japońskie media podają statystyki i chwalą się najstarszymi obywatelami!
Spodobał się post? Piszcie w komentarzach! :D
Wiadomo, starszym należy się szacunek i pamięć.:)
OdpowiedzUsuńTeż jestem tego zdania! :)
Usuń60 lat? A to ciekawostka. Musze mamie powiedziec, najwyżej zmiażdży mi nogę obcasem swojej dziesieciocentymetrowej szpilki ;))). A powaznie - fascynują mnie takie opowieści o zwyczajach innych kultur.
OdpowiedzUsuńhaha. :D Cieszę się, że post przypadł do gustu :D
UsuńA to ciekawe :D takie trochę imprezowe dziadki :D Podoba mi się pomysł z tymi festiwalami - dzięki temu przynajmniej starsi ludzie mogą jeszcze poczuć że żyją i coś się dzieje - szkoda że u nas tak nie ma . No ale 60 - rodzić się na nowo xD toć to jeszcze młodeeee ludzieee są ;D
OdpowiedzUsuńA no imprezowe :D
UsuńŚwietne ! To jak u nas Dzień Babci i Dziadka w szkołach podstawowych. Szkoda tylko, że w klasach dużo starszych nie ma jakiś sensownych kontynuacji. Pomysł z imprezami dla dziadków jest genialny !
OdpowiedzUsuńDokładnie. :)
UsuńBardzo miła atmosfera :) ogólnie w całej Azji jest szczególnie okazywany szacunek do starszej osoby. Nawet nie tylko dla ''staruszków'', ale i każdej osoby, która jest od Ciebie starsza nawet kilka dni. Np. w Indonezji do starszego rodzeństwa czy starszej koleżanki/kolegi zwracamy się z szacunkiem dodając do imienia odpowiednie końcówki. Również do męża (jeśli jest starszy), nie jest to mus, ale dobrowolne pokazanie, że szanujesz daną osobę. Nie jest też tak, że musisz za każdym razem dodawać końcówkę do imienia, bo inaczej ktoś uzna że nie okazujesz szacunku :p ale od czasu do czasu jest mile widziane i odbierane, zwłaszcza, żeeee młodzież coraz to częściej zmienia nawyki. Takie zmiany niestety nie są zawsze dobre..
OdpowiedzUsuńW 100% się zgadzam! :D
UsuńSuuper post :D W naszym kraju też tak powinno być
OdpowiedzUsuńDziękuję :D
UsuńJest to cudowne święto, które ja obchodzę jednak dosyć często :D Dziadkowie to najcenniejszy skarb, jaki można mieć. Dziadkowie są mniej surowsi niż rodzice, rozpieszczają swoje wnuki i zawsze staną po ich stronie. Kocham swoich dziadków nad życie i jest mi przykro, że o starszych ludziach zapomina się coraz częściej, a ci muszą spierać się z dręczącą samotnością :(
OdpowiedzUsuń